ابزار دوخت و دوز (قسمت دوم)

نـدا ایــمـانـیـــ |

در ادامه بحث ابزار دوخت به لوازم دیگر از جمله سوزن گیر ، قلاب برگردان ، سوزنگیر ، انگشتانه …. و معرفی چشم سوزن و انواع آن میپردازیم .

چشم گرد : برخی سوزن ها همانطور که اشاره شد چشمی گرد دارند و انواع نخ ها براحتی از آنها عبور می کنند ولی ضخامت آنها معمولا آنقدر نازک نمی شود که بتوان برای دوخت مهره های ریز تزیینی از آن استفاده نمود بنابر این این نوع سوزن ها برای دوخت های معمولی وگلدوزی بسیار مناسب هستند .

* چشم سوزن همان سوراخ اخر سوزن است.

سوزن چشم گرد

2ـ چشم بیضی یا دراز : این نوع سوزن ها در ضخامت های بسیار باریک هم یافت می شوند و انواع بسیار نازک آن برای دوخت انواع منجوق ، ملیله و مهره های ریز تزیینی مناسب هستند .

چشم بیضی

3ـ چشم دوقولو : همانطور که از اسم آن پیدا است دارای دوچشم در انتهای سوزن است که برای دوخت های نزیینی با دورنگ نخ بسیار کار ساز است .این نوع سوزن قابلیت خود نخ شدن از سمت بالا را نیز دارا است . زیرا شکاف بالای سوزن طوری تعبیه شده که با کشیده شدن نخ از سمت بالا و کمی فشار نخ به سوراخ ( چشم) پایین وارد می شود . هر چند که این نوع سوزن در بازار ایران ظاهرا وجود ندارد .

دو چشمی و شکاف از بالا4ـ چشم شکاف دار ( ایزی چشم ) : چشم این نوع سوزن ها دارا ی شکاف است و هر نوع نخی چه ضخیم و چه نازک از آن براحتی عبور می کند، شکاف بعضی از این نوع سوزن از پهلو است و بعضی دیگر از بالا . باید توجه داشت همانطور که بسیار راحت نخ می شود راحت هم نخ از آنها خارج می شود و هنگام دوخت باید این نکته را در نظر گرفت .

چشم سوزن شکاف دار

5 ـ چشم قابل تنظیم : اگر چه این نوع سوزن با این چشمی خاص در بازار ایران دیده نشده اما همانطور که از اسم آن پیدا است قابلیت ته آن طوری است که برای نخ های ضخیم می توان آن را فشرده کرد و چشمی باز می شود و نخ راحت تر از آن عبورمی کند . ( تصاویر زیر )

چشمی قابل تنظیم 1

سوزن نخ کن : این وسیله برای راحتی کار اختراع شده تا بوسیله آن بتوان سوزن ها را نخ کرد . انواع جدید آن هم اکنون در بازار زیاد شده است . طرز کار آن اینگونه است که ابتدا سوزن را از بالا وارد سوراخ ریز آن می کنند سپس دگمه زردکنار را فشار داده طوری که یک قلاب کوچک از طرف دیگر بیرون می زند و سوزن وارد شده را نمی توان بیرون آورد هم زمان که قلاب کوچک بیرون است نخ را سر آن قلاب کرده و انگشت را از روی دگمه فشاری بر می دارید سوزن را بیرون می کشید در حالیکه در چشم (سوراخ) آن نخ وارد شده است . البته به کمی تمرین نیاز دارد . انواع قدیمی تر آن هم که باعبور نخ از سیم نازک و عبور سیم از چشم سوزن باعث نخ شدن سوزن می شود . توجه داشته باشید سوراخ های خیلی ریز با این وسیله ها هم نخ نمی شوند .

سوزن نخ کن جدیدسوزن نخ کن

انگشتانه : این وسیله برای حفاطت انگشتی که با آن انتهای سوزن را فشار میدهید تا سوزن از پارچه خارج شود ( معمولا انگشت وسط ) ابداع شده است . علاوه بر نوع فلزی آن که در بازار زیاد است انواع پلاستیکی ، چرمی ، لاستیکی و قابل تنظیم نیز وجود دارد که تصاویر آنها را ملاحظه می کنید .

انگشتانه فلزی

انگشتانه پلاستیکی

انگشتانه قابل تنظیم انگشتانه چرمی 2

انگشتانه در دست

سوزن گیر : صفحات لاستیکی هستند که با آن میتوان سوزنی را که در پارچه ضخیم فرو رفته وسخت می توان آن را بیرون کشید براحتی خارج ساخت و دیگر سوزن در دست سُر نمی خورد تصاویر آن و نحوه استفاده از آن را در زیر ملاحظه می کنید .

سوزن گیری سوزن گیر 1

قلاب برگردان : وسیله است که برای برگرداندن نوارهای باریک دوخته شده(لیفه) استفاده میگردد .سیم نازک آن ته نوار رفته و قلاب آن به انتها وصل و قفل می شودسپس نوار از رو برگردانده می شود . پیش تر این کار بوسیله سنجاق قفلی صورت می گرفت .تصویر آن را در زیر ملاحظه می کنید .

قلاب برگرداندسته دار

قلاب برگردان 1

بالشتک سوزن ( جاسنجاقی ) : برای اینکه سنجاق های شما پراکنده نشده و زیر دست و پا نیافتد لازم است حتما یک بالشتک سوزن داشته باشید . این بالشتک ها بسته به سلیقه افراد شکل های گوناگونی دارند و تنوع آنها باندازه سلیقه افراد است .اما آنچه در همه آنها مشابه است وجود یک کیسه شکل دار است که داخل آن با پنبه یا الیاف مصنوعی و یا برنج شسته و خشک پُر می شود ؛ سوزن ها در آن قرار گرفته و از پراکندگی و خطر جلوگیری می گردد . چند نوع از اشکال آن را در زیر ملاحظه می کنید .

بالشتک سوزنبالشتک عروسکیبالشتک مچی

بالشتک انگشتیآهن ربا : یکی دیگر از وسایل مهم دراتاق خیاطی وجود یک آهن ربا است زیرا در بسیاری از مواقع وقتی سوزن ها به روی زمین میریزند جمع آوری آنها بسیا رمشکل خواهد بود آهن ربا وسیله مناسبی برای این منظور است .

178 آهن ربا

آموزش طراحی لباس

جداول راهنمای سایز استاندارد پوشاک زنانه

هنگامی که برای خرید مراجعه می کنیم در اغلب اوقات نمی دانیم که اندازه هایی…
آموزش طراحی لباس

آموزش رسم الگوی بالاتنه به روش متریک

روش متریک از روش های مطرح انگلیسی است که با پردازش کامپیوتری از اندام های…
آموزش طراحی لباس

آموزش ساده مانتو کیمونو به روش گرلاوین

برای درست کردن یک مانتو کیمونو به روش ساده به الگوی اساس گرلاوین نیاز داریم…

ارسال پاسخ

logo-samandehi

درباره ی هنرکرده ودیعه آمهمه حقوق مادی و معنوی برای هنرکده ودیعه محفوظ است 1397©وزش های تخصصی خیاطی، طراحی، مد در آکادمی هنرکده ودیعه. با آکادمی ودیعه در سریعترین زمان یاد خواهید گرفت که چگونه به یک خیاط و طراح حرفه ای صنعت مد تبدیل شوید، همچنین در هر زمانی میتوانید سوالات مشکلات خود را در آکادمی مطرح کنید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

همه حقوق مادی و معنوی برای هنرکده ودیعه محفوظ است 1398©