0

آشنایی کامل با پایه های ماشین خیاطی

مدرس
nedaimani
تصویر شاخص
قوانین استفاده

از لوازم جانبی هر چرخ خیاطی پایه های آن است که معمولا تعدادی همراه با خود چرخ خیاطی به مشتری عرضه می شود و بعضی از آنها را در صورت نیاز میتوان جدا گانه خرید . این پایه ها کمک می کنند تا دوخت ها راحت تر صورت بگیرند وگر نه پایه های همه کاره و یا جایگزین هم می توانند آن کارها را انجام دهند البته باید توجه داشت که درآن صورت تنظیمات چرخ نیز تغییر می کند. ما می خواهیم در طراحی و دوخت ودیعه مباحثی از پایه های چرخ خیاطی همه کاره یا خانگی را به شما معرفی کنیم و بنا داریم برای بعضی از آنها فیلم های آموزشی مربوط را در آینده در سایت قرار دهیم .

1 ـ پایه های ساده دوزی

این پایه ها در دو حالت دارای شکاف باز و شکاف نیمه باز عرضه می شوند که شکاف های باز را چند کاره می گویند چون علاوه بر بخیه های ساده زیگزاک هم می زند و کارهای دیگر هم در بعضی از چرخ ها انجام می دهد . اما آنهایی که شکاف آنها در حد یک دایره کوچک نیمه باز است فقط ساده دوزی یا بخیه های ساده می زنند

پایه دوخت ساده2 ـ پایه های سر دوز

اگر چه می توان با پایه همه کاره زیگزاک بر سر درز ها زد و یااز چرخ های مخصوص پاکدوزی استفاده نمود با این حال بعضی از چرخ ها پایه ای برای پاکدوزی دارند که پارچه با آن جمع نمی شود .

پایه های سر دوز

3 ـ پایه کوک شل و ریشه زن

دروسط برخی پایه ها میله ای طراحی شده که زیگزاگ ها روی آن زده می شود و چون از حالت عادی خیلی شل تر هستند می توان با باز نمودن دو لای پارچه از هم و چیدن آنها بعنوان کوک شل از آن استفاده نمود . اما اگر همین زیگزاک ها با برنامه های دیگر زده شوند ( بستگی به نوع چرخ دارد) می توان باآن ریشه هم زد.

پایه کوک شل و ریشه دوزی برنینا

کوک شل چرخ ویگورلی

4ـ پایه های زیپ دوزی

معمولا زیپ ها سه دسته هستند زیپ های مخفی ، زیپ های دو طرفه و زیپ های کاپشنی . با همه پایه های زیپ دوزی چرخ ها می توان هر سه نوع را دوخت اما برای راحت تر دوختن آنها طراحی های متفاوتی برای هرکدام از انواع آنها انجام شده است . اما آنچه باید برای تهیه جداگانه این نوع پایه ها برای چرخ خود توجه داشته باشید ، بلندی یا کوتاهی میله پایه چرخ تان است چون ممکن است اینها با یکدیگر هماهنگ نباشند .

انواع پایه های زیپ

پایه های زیپ مخفی

5 ـ پایه پس دوز

اگر چه چرخ های مخصوص پس دوزی یا دوخت مخفی در بازار وجود دارد که با آنها می توان لبه پایین لباس ها را دوخت اما بعضی چرخ های همه کاره نیز پایه مخصوص و یا ژتون مخصوصی دارند که باآنها نیز می توان پس دوزی کرد البته حتما باید نخ همرنگ پارچه را استفاده نمود و از لحاظ کشش نخ بسیار دقت نمود و طریقه تاکردن پارچه برای دوخت پس دوزی با چرخ همه کاره درشکل نشان داده شده است.

پایه پس دوز6 ـ پایه کردونه دوزی یا ساتن دوزی

در ساتن دوزی زیگزاک هاآنقدر نزدیک بهم و یک دست دست زده می شوند که وقتی شما آنها را با نخ ابریشمی بزنید مثل ساتن به نظر می آیند برای نقش اندازی و وصل پارچه ها به یکدیگر می توان از این نوع دوخت استفاده نمود.

پایه ساتن دوزی یا کردونه دوزی

7 ـ پایه لب لول

این نوع پایه برگردی در سر خود دارد که باید پارچه را در داخل آن جا داد و بعد اقدام به دوخت کرد . هم از دوخت ساده می توان استفاده نمود و هم از دوخت زیگزاک البته به شرطی که زیگزاک ها از عرض دوخت بیشتر نشوند . همچنین می توانید به شکل میان دوز دو طرف پارچه را در وسط به این شکل بدوزید ( در شکل نشان داده شده است )

پایه های لب لول

8 ـ پایه مغزی دوزی

از دیگر پایه هایی که برای دور دوزی استفاده می شود پایه های مخصوص نوار اریب است که با آن می توان هم مغزی دوزی کرد و هم نوار اریب دوخت . بعد از تهیه نوار اریب که می توانید آن را هم از اریب پارچه تهیه کنید و با علامت گذار نوار اریب و یا اتو و دست آن را شکل دهید و یا به شکل آماده از بازار تهیه کنید آن را به طرقی که در شکل نشان داده شده می توانید بکار گرفته و مغزی دوزی کنید .

نوار اریب و مغزی دوزی9 ـ زنجیره دوزی

برای زنجیره دوزی که نوعی دوخت تزیینی است در بعضی از چرخ ها ( مثل ژانومه 802) ماسوره خاصی همراه با پایه آن در نظر گرفته شده که این ماسوره نخی به آن پیچیده نشده و مثل ماکو عمل می کند . در حقیقت در زنجیره دوزی فقط نخ رویی را داریم . شکل پایه و ماسوره ماکو همراه با نوع دوخت آن در شکل نشان داده شده است .

نکته مهم این است که موقع دوخت باید پشت پارچه زیر پایه قرار گیرد زیرا دوخت زنجیره زیر کار است . درانتها نیز دقت کنید نخ را بلند تر بچینید و با سوزن دستی انتهای آن را محکم کنید . در صورت بی دقتی و کشیده شدن اشتباه نخ تمام دوخت شما شکافته می شود.

دوخت زنجیره 2زنجیره دوزیدوخت زنجیره

10 ـ پایه قیطان دوزی

بعضی از چرخ های خیاطی برای قیطان دوزی پایه ای در نظر گرفته اند که زیر آن شیار نسبتا کلفتی دارد که قیطان داخل آن قرار می گیرد و دوخت روی آن انجام می شود . البته برای قیطان دوزی از پایه های همه کاره نیز می توان استفاده نمود فقط باید دقت کرد سوزن دوختهای زیگزاکی که روی آن قرار می گیرد دقیقاً در کنار قیطان فرود بیایند.

پایه های قیطان دوزی

11ـ پایه مخصوص نخ ماهیگیری

در بعضی چرخ ها برای این نخ پایه خاصی در نظر گرفته اند . می دانیم که نخ ماهیگیری نخی نایلونی و شق می باشد که در انتهای لبه لباس ها با دوخت های زیگزاکی و یا کردونه دوخته می شود شق بودن نخ کمک میکند که لبه لباس حالت موج دار به خود بگیرد برای لباس های شب و عروس این نخ کاربرد فراوان دارد .

پایه نخ ماهیگیری ویگورلی12ـ پایه رگه دوزی

رگه دوزی دوخت های نازک و تزینی است که روی لباس ها انجام می شود در پشت پایه شیار های نازکی تعبیه شده و باید با سوزن دوقلو با فاصله زیاد دوخته شود این دو دوخت که زیر آن کمی جمع شده کمک می کند رگه نازکی روی پارچه قرار گیرد. هر رگه جداگانه باید اتو شود و بعد رگه دیگر در کنار آن دوخته شود .

پایه های رگه دوزی

13ـ پایه دگمه دوزی

برای دگمه دوزی کارپیش بر حتما باید پایین باشد و یا از صفحه مخصوص دگمه دوزی یا گلدوزی استفاده گردد طریقه جا انداختن پایه های چرخ های متفاوت با هم فرق دارد حتما از کاتالوگ مربوط به چرختان کمک بگیرید.معمولا پایه هایی که دومیله دارند اول باید میله عقبی را در شیار پشت جا انداخت و بعد میله جلویی در شیار وسط قرار گیرد .

پایه های دگمه دوزی14ـ پایه جا دگمه

از پایه های بسیار پر استفاده است چون همه لباس ها نیاز به جا دگمه دارند معمولا در پشت این پایه ها خاری تعبیه شده که مخصوص دوخت جا دگمه با نخ قیطان بسیار نازک یا نخ عمامه است که باعث می شود جا دگمه محکم تر دوخته شود نحوه دوخت و تنظیمان جا دگمه در چرخ های مختلف فرق میکند و بایداز کاتالوگ مخصوص کمک گرفت . نوعی از پایه ها مستطیلی شکل است و دوخت باآنها بسیار ساده می باشد زیرا با اندازه هایی که روی آن قرار دارد شما براحتی می توانید به اندازه دلخواه جا دگمه خودرا بدوزید . ابتدا دگمه خود را با آن اندازه کنید انتهای دگمه شما باید مطابق با آخرین خط رو به جلوی پایه جا دگمه باشد سپس ابتدای آن را پیدا کرده و سوزن را داخل پارچه کنید هنگامیکه به آخرین خط رسیدیداندازه دگمه شما کامل شده و باید برگشت را انجام دهید .

جادگمه

15 ـ پایه ابر دوزی

معمولا ابر دوزی با پایه ساده دوزی و با بخیه درشت انجام می شود اما اینکه راه های آن یک اندازه باشد نیاز به راهنما دارد که در بعضی چرخ ها روی صفحه چرخ علامت گذاری شده و بعضی دیگر میله های راهنمایی دارند که به پشت پایه وصل می گردند با این وجود بعضی پایه ها مخصوص این کار ساخته شده اند که در زیر شکل آنها را می بینید.

پایه های ابر دوزی16ـ پایه رفو

معمولا این پایه ها دوخت های تزیینی ساده و یا زیگزاکی کوتاه دور کارهای کوچک انجام می دهند که می تواند حالت رفو گری هم داشته باشد .

پایه های رفو17 ـ پایه تکه دوزی

هنر تکه دوزی از هنر هایی است که هم زیبا است و هم نسبتا کم زحمت تر از گلدوزی . پایه انتخابی بایستی شفاف باشد تا شما بتوانید ببینید سوزن شما در کجای کار می خورد این کار با دوخت های زیگزاک و یا کردونه انجام می شود و عرض دوخت یا عرض زیگزاک بستگی به بزرگی و کوچکی کار دارد اگر طرح بزرگ باشد از عرض دوخت بیشتر یا بلند تر و اگر طرح کوچک با شد از عرض دوخت کوتاه تر استفاده می شود .

تکه دوزی

تکه دوزی دوخت .18 ـ چشمه دوزی

از انواع دوخت هایی است که شما سوراخ ها و طرح های بُریدره دوزی را روی پارچه می بینید . علاوه بر آنکه در این نوع دوخت باید نخ کشی صورت گیرد می تواند با سوزن های بالدار هم انجام شود برای انجام این کار با چرخ بهتر است پایه مخصوص راکه برای اکثر چرخ ها هم قابل استفاده است بکار برد .

چشمه دوزی

19ـ پایه چین پلیسه

معمولا این پایه را باید جدا گانه خرید و متناسب با چرخ مورد استفاده خودتان تهیه کنید . با این پایه می توانید چین های فشرده و یا باز را روی پارچه ایجاد کنید. قسمت چنگال دو شاخه آن داخل میله سوزن قرار میگیرد و پارچه بین قسمت فنری زیرین و صفحه صاف رویی قرار داده می شود . درجه بندی های جلو اندازههای چین ها را مشخص می کند

چین پلیسه

20ـ پایه چین سوزنی

معمولا چین سوزنی را با پایه ساده و بخیه های درشت و با کشش نخ بسیار کم انجام می دهند و در آخر نخ زیرآنها را می کشند . اما این پایه تعدادی از این چین ها را در هنگام دوخت ایجاد می کند و درانتها نیاز کمتری به کشیدن نخ دارید .

چین سوزنی

21 ـ پایه های غلطکی

این پایه ها معمولا برای جنس هایی بکار می رود که حرکت پایه های ساده روی آنها سخت صورت میگیرد مانند ابر ، چرم ، نایلون و…. بعضی از انواع آنها را در زیر به شما نشان داده ایم .

پایه های غلطکی22ـ پایه ضخیم دوز

برای دوخت پتو ، لحاف و کلاً پارچه های بسیار ضخیم این پایه استفاده می شود البته باید بدانیم میله پیچ دار سوزن بین پایه هایی که چنگال دو شاخه دارند قرار می گیرد

پایه ضخیم دوز23ـ پایه پاکدوزی با برش

پایه ای که در زیر به شما نشان داده شده ظاهرا برای بعضی از چرخ ها مثل چرخ برادر با میله کوتاه قابل استفاده است و مانند چرخ های سر دوز هم پارچه را برش می دهد و هم نوعی زیگزاک می زند که سردوز می شود.

پایه پاکدوزی با برش24 ـ پایه چند کاره

یکی از پایه هایی که تازه با آن روبرو شدم و چند سالی است در بازار دنیا عرضه شده این پایه آرام بخش (cool presser foot) است که سه پایه هم زمان روی آن نصب شده و این امکان را می دهد که بدون اینکه بخواهید پایه ها را تعویض کنید کار های مختلفی انجام دهید مثلا وقتی دوخت ساده را انجام میدهید و می خواهید زیپ بدوزید نیازی به تعویض پایه به صورت معمول ندارید بلکه پایه بعدی را می چرخانید و سر جای آن می گذارید . این پایه ها در دو نوع عرضه شده اند یکی برای چرخ های برادر و دیگری برای چرخ های دیگر . ظاهرا نصب آن را باید فرد کار بلد انجام دهد . من اطلاعات بیشتری در این مورد جز آنچه در اینترنت آمده ندارم امیدوارم صاحبان صنعت بتوانند اینگونه لوازم را هم به جامعه خیاطان ارائه دهند.

پایه چند کاره

25 ـ پایه شکوفه دوزی

این پایه را بنام پایه دور دوزی هم می شناسند و با هر نوع ژتونی می توانید گل هایی با پرهای زیاد بدوزید . این پایه در دو نوع کوچک و بزرگ عرضه می شود که نوع بزرگ آن برای چرخ ژانومه 802 مناسب است . بسته بندی این پایه دارای دو کارگاه و یک فنر برای محکم کردن پارچه روی کارگاه و یک عدد پایه شکوفه دوزی است. روش کارگاه کشیدن : سطح صاف کارگاه روی پارچه قرار می گیرد سپس پارچه و کارگاه را برگردانده و فنر را داخل شیار کارگاه روی پارچه می اندازیم در پنجمین شکل طرح دوخته شده ( البته هنوز مهارت کافی برای دوخت آن پیدا نکرده ام ) داخل کارگاه نشان داده شده .

قراردادن پایه روی کارگاه : بعد از وصل پایه به میله پایه چرخ طوری که اهرم پایه روی میله وصل سوزن قرار گیرد خار روی پایه باید روی شیار کارگاه قرار گیرد و برای درست قرار گرفتن می توانید قسمت شفاف پایه را با دست در جهت عقربه ساعت بچرخانید( چهارمین عکس)

پایه شکوفه دوزی

در انتها از اینکه حوصله نمودید و در این مبحث طراحی و دوخت ودیعه ما را همراهی نمودید متشکریم

سطح آموزش متوسط
تعداد دانشجو : 0
آخرین بروزرسانی: 28 جولای 2021تعداد بازدید: 19000
قیمت دوره

رایگان