نحوه تکمیل لباس

بعد از کشیدن الگو و کنترل آن بهتر است اگر برای اولین بار می خواهید لباسی بدوزید از پارچه متقال یا کرباس استفاده کنید این کار باعث می شود هم شما با طریقه برش ودوخت بهتر آشنا شوید و هم اگر لباس نیاز به اصلاحات داشت آن را پیدا کرده و الگوی خود را تصحیح کنید . به این الگوی پارچه ای پاترون گفته می شود .

1 ـ دو طرف ترکی را روی هم گذاشته و پارچه رادو لا کنید ( پارچه را به طول تا کنید ) در بعضی کتب این مفهوم با جمله « پارچه را از عرض تا کنید » آمده است . راستای پارچه همان راستای ترکی است

2 ـ خط راستا را موازی با ترکی قرار می دهیم . برای اولین بار بهتر است جلوی پاترون بسته باشد پس الگوی جلو را روی دو لا بسته قرار می دهیم . و برای درز پشت حدود 1و نیم سانت جا دوخت قرار می دهیم .

نکته : اگر خواستید جلوی پاترون باز باشد باید خط وسط جلو حدود 2 سانت از لبه ترکی فاصله داشته باشد اصطلاحاً به این فاصله دگمه خور گفته می شود ( اندازه دگمه خور در لباس ها معادل نصف قطر دگمه بعلاوه نیم تا یک سانت است ( اگر پارچه ضخیم باشد 1 سانت مناسب است و برای پارچه های با ضخامت متوسط و نازک همان نیم سانت کافی است )

3 ـ جلو و پشت را موازی تر کی پارچه قرار داده و سنجاق می زنیم برای درز پهلو حدود 2 تا 2 و نیم سانت ( برای اولین دوخت تا 3 سانت هم می توانید جا دوخت بگذارید ) و برای درز سر شانه یک و نیم سانت و برای اولین دوخت تا 2 سانت و نیم ، و حلقه آستین حدود یک سانت جای دوخت می کذاریم در پاترون برای حلقه گردن و قد لباس یا آستین جادوخت گذاشته نمی شود اما برای لباس در حلقه گردن حدود 1 سانت و در پایین لباس یا آستین حدود 5 سانت بسته به نوع پارچه جا دوخت گذاشته می شود .

اندازه جا دوخت ها

4ـ خط وسط آستین را هم موازی راستا یا ترکی پارچه قرار داده و برای درزهای پهلو حدود 2 تا 2 و نیم سانت مطابق با درز پهلو های بالاتنه و برای حلقه و کاپ ( قسمت بالای آستین ) حدود 1 سانت جا دوخت می گذاریم و آن را هم به پارچه سنجاق می کنیم.

5 ـ برش را از روی جا دوخت ها انجام می دهیم . دور تا دور الگو را با صابون خیاطی و یا مداد گچی خط کشیده و با استفاده از کاربن خطوط دور الگو و نشانه های داخل الگو را در طرف دیگر کپی می کنیم .

نکته : هنگام دوخت، خطوط جلو و پشت لباس باید دقیقا روی هم منطبق شوند ( درز های پهلو جلو و پشت روی هم و ….. )

6 ـ در پاترون ابتدا درز های پهلو و بعد درز سر شانه دوخته می شود اما در لباس ها یی که برش و جیب دارند به اینگونه عمل می کنیم :

الف ـ اگر جیب داخل درز داریم ابتدا کیسه را به دهانه جیب وصل کرده و آن را کامل می دوزیم ، جا دوخت برای لبه جیب حدود 1 سانت است . و اگر جیب داخلی روی برش نبود ( جیب شکاف دار ) و یا جیب رو داشتیم اول برش های لباس بهم دوخته می شوند و سپس جیب را می دوزیم توجه داشته باشید در این نوع جیب ها هنگام انتقال الگو روی پارچه جای جیب را با کوک شل مشخص کنید تا هنگام دوخت جیب ها طراز باشند.

ب ـ بعد از دوخت جیب داخل درز برش های جلو و پشت را می دوزیم طوریکه جلو و پشت ما کامل شود

نکته : برای برش ها حدود 1 سانت و نیم ،جا دوخت کافی است اگر جا دوخت را پهن بگذاریم لباس بد فرم می شود و بعد باید دوباره همه را بچینید . در پرو هم معمولا برش ها دست نمی خورند .

ج ـ اگر لباس یقه سر خود بوده باشد ابتدا سر شانه های جلو و پشت را بهم می دوزیم سپس یقه را وصل می کنیم سجاف یقه را هم لایی گذاری کرده و به لباس رو وصل می کنیم

اگر لباس سجاف جدا دارد می توان در این مرحله سجاف را لایی گذاری کرده و به جلو لباس بدوزیم

نکته : مراحل الف تا ج را باچرخ دوخته و اتوی مناسب به آن بزنید . اگر علامت گذاری ها درست انجام شده باشند معمولا این مراحل نیازی به کوک زدن ندارند .

د ـ پهلو ها را بدوزید و در آخر اگر هنوز سر شانه دوخته نشده سر شانه جلو و پشت را هم به یکدیگر بدوزید

بعد از دوخت جلو ، پشت ، پهلو ها و سر شانه نوبت به دوخت یقه می رسد معمولا این نوع یقه ها ( یقه های جدا) را از داخل لباس سجاف می دهند اما اگر نخواسته باشید سجاف بدهید سمت روی یقه در قسمت وصل به یقه لباس باید جا درز بیشتری داشته باشد تا بتوان همان را تو گذاشته و دوخت کرد. ( نحوه دوخت یقه ها هنگام آموزش الگو آنها داده می شود )

8 ـ بعد از اینکه بالاتنه و پیراهن ما بدون اشکال بود وکامل چرخ و اتو کشی شد نوبت به آستین می رسد.در هنگامی که می خواهید آستین را برش بزنید بهتر است چِرت کوچکی برای نشان دار بودن خط وسط آستین روی جا دوخت در همان قسمت بزنید همچنین برای جلو گیری از جابجا شدن آستین ها چرت کوچکی در قسمت جلو نیز بدهید .

چِرت : به برش کوچکی گویند که با نوک قیچی تیز بطور عمود بر خط الگو روی جا دوخت تا نزدیکی دوخت زده می شود بطوریکه دوخت بریده نشود . همچنین گوشه های عمود بر هم را نیز از روی جا دوخت چرت می زنند . از دیگر موارد استفاده چرت برش های هلالی است مانند یقه پشت که وقتی سجاف به آن دوخته می شود سه تا چهار چرت کوچک روی جا دوخت به سمت بخیه های چرخ زده شده تا هنگام بر گرداندن آن یقه صاف و بدون چروک بایستد.

توجه : اگر چرت از داخل لباس زده شود لباس خراب می شود . به عکس توجه کنید و اگر هنوز مردد هستیدبه فردی که دانش خیاطی دارد در این زمینه مراجعه نمایید .

طریقه چرت زدن

9 ـ دو طرف درز آستین را به یکدیگر بدوزید و قسمت کاپ را تا 1 سانت پایین تر از کارور در جلو و پشت با درجه درشت بخیه چرخ در حالیکه نخ بسیار شل است ( درجه تنظیم نخ حدود 0 تا 2 باشد ) دو ردیف موازی چرخ کنید و باندازه یک تا 2 سانت در کل نخِ زیر را از دو طرف کشیده و کاپ آستین را خُرد دهید ( برای تشخیص محل کارور از قسمت درز آستین در جلو حدود 7 سانت و از پشت حدود 12 سانت به سمت بالا یعنی کاپ در نظر بگیرید )

محل چین کش آستین

10ـ نحوه وصل آستین : بعد از دوخت هر دو آستین قسمت جلو آستین ها باید با قسمت جلو لباس تنظیم شوند ( مطابق چِرتی که زده شده ) سپس خط وسط آستین را با خط سر شانه مماس کرده و از سر شانه به سمت زیر حلقه سنجاق بزنید گاهی ممکن است حلقه آستین شما به حلقه بالاتنه نرسد و باصطلاح حلقه آستین کوتاه باشد در این صورت ابتدا سعی کنید کمی خُرد آستین را باز نمایید چون ممکن است خُردی که داده اید از حد معمول بیشتر بوده باشد بیاد داشته باشید خُرد آستین نباید کاملاً باز شود و باید قدری آستین خُرد داشته باشد اما چین نخورد اگر همچنان مشکل بر قرار بود باید از زیر حلقه آستین قدری چیده شود تا حلقه آستین و حلقه بالاتنه هم اندازه گردند .لازم به یاد آوری است این مشکل زمانی پیش می آیدکه هنگام پرو بالاتنه حلقه های شما دستکاری شده اند.

نکته : بالاتنه نباید در آستین خُرد بخورد.

۵ دیدگاه برای “آموزش پیاده سازی الگو روی پارچه و اصلاح الگو روی پاترون”

  1. قبل پرو این مشکل رو نداشت بعد اینکه پرو شد روی سینش تنگ بود آزاد کردم حالا که میزان شد این مشکل رو داره چیکارکنم درست شه.لباس واسه مشتریه خواهشا کمکم کنید????????

    • سلام دوست عزیز اگر سینه را از پهلو گشاد کرده باشید حلقه گشاد میشود و به پشت کاری ندارد برای اینکه بتونم بهتر راهنماییتون کنم لطفا تو کانال تلگرامی ما به ادمین من (ندا ایمانی ) تماس بگیرین و اگه ممکنه عکسی رو از مشکلتون برام بفرستید ممنون

    • سلام دوست عزیز میتونید اینها رو که بصورت رایگان گذاشته شده کپی کنید برای خودتون و اگر خواستید به دیگران بدید با ذکر منبع باشه البته از اونجایی که بعضی از سایتها متاسفانه مطالب ما رو بعنوان مطالب خودشون گذاشتند مجبور شدیم عکس ها رو قفل کنیم البته کتابهای متعدد هست که آموزش های متعدد دارند البته نکاتی که بر اساس تجربه در متون سایت ذکر کردم اونها ندارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن
مقایسه