راهنما رنگ در طراحی لباس

نـدا ایــمـانـیـــ |

آشنایی با رنگ و ترکیبات رنگی آن برای یک طراح لباس  از اهمیت ویژه ای برخوردار است ودیعه در این آموزش سعی می کند راهنما رنگ کلی ای به خوانندگان ارایه کند . در چرخه رنگ همانگونه که در پایین می بینید سه رنگ وسط یعنی قرمز ، زرد و آبی را رنگ های اصلی می گویند از آن جهت که از ترکیب هیچ نوع رنگی بوجود نیامده اند. این رنگ ها و همچنین رنگ های دیگر در ترکیب با سیاه و یا سفید درخشندگی های متفاوتی از خود نشان می دهند چنانچه مثلا رنگ قرمز می تواند از سفید مایل به صورتی شروع شود و به سیاه مایل به قرمز ختم گردد که به این تفاوت های رنگی تنالیته گفته می شود در همه رنگ های دیگر نیز به همین ترتیب است

رنگ های فرعی یا رنگ های درجه دو رنگ هایی هستند که از ترکیب دو رنگ اصلی بوجود امده اند در چرخه رنگ در ردیف بیرونی رنگ اصلی قرار گرفته اند نارنجی ، بنفش و سبز .

از ترکیب دو رنگ قرمز و زرد نارنجی بدست می اید . و زرد و آبی سبز را بوجود می اورند و با قرمز و آبی به بنفش می رسیم .

رنگ های درجه سه که در بیرونی ترین لایه چرخه رنگ قرار دارند از کنارهم قرار گرفتن رنگ های اصلی و فرعی و ترکیب رنگ اصلی با رنگ فرعی کنار خود بوجود آمده اند که نام های آنها را در چرخه رنگ می بینید.

موضوعی که در رابطه با رنگ ها معمولا شنیده می شود رنگ های گرم و سرد هستند . با دیدن این رنگ ها احساس گرمی ، شادابی و یا سردی و رخوت میکنیم . در چرخه رنگ رنگ هایی که در سمت راست تصویر قرار میگیرند رنگ های گرم و رنگ های سمت چپ را رنگ های سرد می گویند .

رنگ های مکمل

رنگ های مکمل اصطلاحا به رنگ هایی گفته می شود که در چرخه رنگ رو به روی هم دیگر قرار میگیرند مکمل هایی که با رنگ اصلی همراه هستند مکمل های اصلی و مکمل های دیگر مکمل های فرعی اند روی شکل مکمل های اصلی را با خط سیاه و مکمل های فرعی را با خط کِرِم نشان داده ایم . شناخت رنگ های مکمل و میزان اثر گذاری آنها در ذهن کمک می کند که در طراحی لباس ، لباس هایی آرامش بخش بسازیم . طرح هایی را که می بینید به نظر تند و زننده می آیند معمولا اصول رنگ پردازی در آنها رعایت نشده است .

تعدادی از کارهاییکه دانشجویان طراحی و دوخت دانشکده فنی شریعتی در درس مبانی رنگ در ارتباط با رنگ های مکمل تهیه و اجرا کرده اند را در زیر برای شما به نمایش می گذاریم . در همین جا از سرکار خانم استاد بهدانی که نهایت توجه و کوشش را برای آموزش به دانشجویان بذل نموده اند بسیار سپاسگزارم   . همچنین از دانشجویان که این لطف را داشتند و کارهای خود را در اختیار ما قرار داده اند  کمال تشکر را دارم . بعضی از این طرح ها بطور جداگانه در کنار هم چیده شده  و برخی دیگر در یک طرح اجرا شده . همچنین تنالیته های نختلف رنگ ها را در این طرح ها میبینید .

 

رنگ های فصل ها

معمولا هر فصلی را بارنگی می شناسند فصل بهار رنگ های خاص خودش را دارد  رنگ های این فصل در عین اینکه احساس زندگی تازه را در انسان پدید می آورند نوعی سرزندگی به انسان می بخشند . تنالیته های رنگ های بهار رنگ های گرم در ترکیب با مقادیر مختلفی رنگ سفید قرار می گیرند . اما در فصل زمستان رنگ های سرد در ترکیب با سفید قرار می گیرند . در این فصل ( زمستان ) رنگ های آبی ، خاکستری ، زنگالی و فیروزه ای روشن بسیار دیده می شوند رنگ قرمز و زرد اصلی در این فصل وجود ندارند.

رنگ های فصل تابستان عمدتا رنگ های گرم هستند رنگ سبز و آبی در حالت تند و همچنین در ترکیب با کمی سفید دیده می شوند  . رنگ های فصل پاییز تقریبا همان رنگ های تابستان هستند که در ترکیب با قهوه ای و سیاه خود را نشان می دهند .

تنالیته رنگ بهار و تابستان

تنالیته رنگ بهار و تابستان

تنالیته رنگ بهار و زمستان

تنالیته رنگ  زمستان

تنالیته رنگ پاییز

دانشجویان دانشکده فنی شریعتی پروژه هایی را با رنگ های چهار فصل با کمک استاد بهدانی تهیه کرده اند ، تعدادی از آنها را برای شما به نمایش گذاشته ایم . بعضی از پروژه ها فصل ها را بطور جدا گانه نشان می دهندو برخی فصل ها را در یک پروژه به نمایش گذاشته اند .

رنگ های چهار فصل

رنگ های چهار فصل

رنگ های چهار فصل

رنگ های چهار فصل

رنگ های چهار فصل

رنگ های چهار فصل

رنگ های چهار فصل

رنگ های چهار فصل

رنگ های چهار فصل

رنگ های چهار فصل

رنگ های چهار فصل

رنگ های چهار فصل

رنگ های چهار فصل

رنگ های چهار فصل

رنگ های چهار فصل

رنگ های چهار فصل

رنگ های چهار فصل

 

آموزش طراحی لباس

آموزش تهیه و دوخت چادر عربی( از صفر تا صد )

دوخت چادر عربی جزو یکی از آسان ترین دوخت ها است شما میتوانید با دنبال…
آموزش طراحی لباس

آموزش رسم الگوی بالاتنه به روش متریک

روش متریک از روش های مطرح انگلیسی است که با پردازش کامپیوتری از اندام های…
آموزش طراحی لباس

آموزش اندازه گیری بالاتنه

با اندازه گیری دقیق می توان الگوی درستی رسم کرد و با الگوی خوب و…

یک دیدگاه

ارسال پاسخ

logo-samandehi

درباره ی هنرکرده ودیعه آمهمه حقوق مادی و معنوی برای هنرکده ودیعه محفوظ است 1397©وزش های تخصصی خیاطی، طراحی، مد در آکادمی هنرکده ودیعه. با آکادمی ودیعه در سریعترین زمان یاد خواهید گرفت که چگونه به یک خیاط و طراح حرفه ای صنعت مد تبدیل شوید، همچنین در هر زمانی میتوانید سوالات مشکلات خود را در آکادمی مطرح کنید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

همه حقوق مادی و معنوی برای هنرکده ودیعه محفوظ است 1398©