0

آشنایی با طرح پارچه

مدرس
nedaimani
تصویر شاخص
قوانین استفاده

شناسایی خطوط 
خطوط یکی از مهم ترین و اساسی ترین ابزار طراحی لباس برای بدست آوردن مدل های متنوع و ایده آل است . ویژگی ها و حالات خطوط و نیروی آنها اندام را به گونه ای دیگر نمایان می سازد و عیوب در برش های صحیح رفع می گردند .

خطوط عمودی : این خطوط برای لباس های رسمی کار برد بیشتری دارد اندام را بلند و باریک نشان می دهد و عبارتند از خط مرکزی جلو و پشت ، خطوط پهلو و و خط پنس سرشانه و زیر سینه . استفاده از این خطوط برای افراد کوتاه قد توصیه می شود

خطوط افقی : این خطوط در لباسهای بچه گانه ـ راحت منزل ـ خواب بیشترین کاربرد را دارد . این خطوط اندام را پهن و کوتاه نشان می دهند و عبارتند از خط سر شانه و کارور ، خط سینه ، خط کمر و خط باسن . برای افراد خیلی لاغر و بلند قد استفاده این خطوط توصیه می شود

خطوط مایل : این خطوط خصوصیات هر دوخط عمودی و افقی را دارند درجه شیب یک خط مایل باعث می شود به خط عمودی یا افقی نزدیک شده و ویژگی های آن خط را پیدا کند

خطوط شکسته : این خطوط تا اندازه ای خصوصیات خطوط مایل را دارند و تا حدی افراد را بلند تر و لاغرتر از خطوط مایل نشان می دهند معمولا برای برشهای مابین کمر و باسن یا برش بالاتنه استفاده می شوند

خطوط منحنی : قسمتی از اندام که در فضای داخلی انحنا قرار می گیرد بیشتر جلب توجه می کند در لباس های مهمانی و شب بیشترین کاربرد رادارد و اندام را درشت تر و چاق تر نشان می دهد

 

آشنایی با طرح پارچه

1ـ پارچه های ساده : در مورد این پارچه ها می توان گفت رنگ های روشن فرد را چاق تر و رنگ های تیره آن فرد را لاغر تر از آنچه هست نشان می دهند . برای تشخیص پشت و روی آن وقتی از نحوه بافت نتوانیم تشخیص دهیم ( معمولا پشت پارچه ها زبر تر و روی آن لطیف تر است ) از قسمت ترکی تشخیص می دهیم بدین ترتیب که لبه ترکی در روی پارچه زبر تر ولی در پشت صاف تر است و بعضی مواقع خط هایی نیز دارد . در بعضی پارچه ها قسمت ترکی پارچه سوزن خورده است که قسمت برجستگی جای سوزن ها روی پارچه ، و قسمت فرو رفتگی جای سوزن ها پشت پارچه است .البته باید بدانیم بعضی از پارچه ها دو رو هستند و بسته به سلیقه خودتان می توانید رو و پشت آن را انتخاب کنید .

ساده

 

2 ـ پارچه های راه راه : خطوط روی پارچه را می توان به سه دسته عمودی ، افقی و مایل تقسیم کرد

الف : پارچه هایی با خط عمودی :این گونه پارچه ها وقار و متانت خاصی به لباس می بخشد و قد را بلند تر از آنچه هست به نظر می آورد

راه راه (1)

ب : پارچه با خطوط افقی : آرامش و لطافت را بوجود می آورد و از بلندی قد می کاهد و فرد را چاق تر از آنچه هست نشان می دهد ( قابل توجه افراد بسیار لاغر و بلند)

افقی

ج: پارچه با خطوط مایل : خصوصیات خطوط عمودی و افقی را دارد و در عین زیبایی آرامش بوجود می آورد این خطوط بر روی پارچه اندام چاق را لاغر تر نشان می دهد.

از پارچه های راه راه برای مدل های جناغی استفاده می شود که بسیار بر روی بدن زیباست

خط مایل
3 ـ پارچه های نقش دار : هر چه نقش پارچه ها درشت تر باشد اندام چاق تر نمایانده می شود و هر چه نقش ریز تر و در هم تر باشد افراد لاغر تر نشان داده می شوند . انحنای نقوش ملایمت بوجود می آورد ولی طرح های دایره ای یک نواخت می تواند خستگی ایجاد کند ؛ پس در صورت استفاده از طرح های دایره آن را با پارچه های ساده هم رنگ نقش دایره یا زمینه مخلوط نمایید .

نقش ریز نقش درشت

4 ـ پارچه های چهار خانه : معمولا این نوع پارچه ها شخص را چاق تر از آنچه هست نشان می دهند . در این گونه پارچه ها وقتی چند خط همزمان با یکدیگر در مقابل چشم ظاهر می شوند چشم خطی را دنبال می کند که از سایر خطوط نافذ تر و قوی تر باشد پس در موقع انتخاب پارچه ای با خط نافذ و رنگ ملایم ، مناسب است . چهارخانه های ریز برای افراد چاق مناسب ترند .

Seamless texture of rough cotton fabric with plaid

5 ـ پارچه های آهار دار : این پارچه ها به دلیل وجود آهار خطوط اصلی بدن را نشان نمی دهند و اندام بزرگ تر از آنچه هست نمایانده می شود . بهتر است افراد چاق از اینگونه پارچه ها استفاده نکنند . پارچه های آهار دار برای آستین های مدل ژیگو و لباس عروس کاربرد فراوان دارد .

حریر 1 (2)

6 ـ پارچه های براق : اندام را درشت تر و پارچه های کدر لاغر تر نشان می دهد هنگام برش اینگونه پارچه ها باید به جهت الگو که روی پارچه انداخته می شود باید دقت کرد چراکه درصورت اشتباه ، پارچه سایه میاندازد . از آنجا که این نوع پارچه ها جلوه خاصی به لباس می بخشد بهتر است برای سنین خیلی بالا مورد استفاده قرار نگیرد .

براق

7 ـ پارچه های ضخیم و خشن : این گونه پارچه ها بدلیل ضخامتی که دارند قطر بیشتری به اندام می دهند و اندام را درشت تر می نمایانند . هنگام دوخت باید از سوزن درشت تر یا سوزن بیوتین استفاده کرد و نخ مناسب با پارچه تهیه نمود. اینگونه پارچه ها در بیشتر مواقع با آستری مورد استفاده قرار می گیرند .

ضخیم

8 ـ پارچه های نرم و لطیف : لطافت خاصی به لباس می دهند و آنها که حالت افت دارند مثل ژرسه ، مکرون ، کریستال بیشتر برای دوخت مدل های دراپه مناسب می باشند . هنگام دوخت این قبیل پارچه ها می باید از سوزن مخصوص ژرسه دوزی یا سوزن سر سوخته ( سرسیاه) یا سوزن نوک گرد استفاده نمود . اگر با وجود استفاده از سوزن مناسب باز هم دردوخت دچار مشکل شدید بهتر است زیر پارچه کاغذ یا روزنامه قرار دهید تا ضخامت آن زیاد شود و دوخت براحتی انجام گیرد . برای لبه دوزی لباس می توانید با ژور دوزی یا زیگزاک ریز لبه دوزی کنید و اگر خواستید آن را تو بگذارید ابتدا زانفیکس به آن بچسبانید سپس لب آن را تو دوزی مخفی (پس دوز) یا چرخ کنید .

ژرسه (1)

9 ـ پارچه های چسبان : از آنجاییکه این لباس به بدن می چسبد لاغر ها را لاغر تر و چاق ها را چاق تر نشان می دهد مانند پارچه های استرچ و ژرسه البته اگر پارچه هایی مثل ژرسه که حالت افت دارد فرد ِلاغر بصورت دراپه بدوزد اندام او را بهتر جلوه گر خواهد نمود . در دوخت رَوِش پارچه های نرم و لطیف را بکار برید .

ریون

10 ـ پارچه های نازک یا بدن نما : این پارچه ها بدلیل بدن نما بودن خطوط اندام را کاملا ًنمایان می سازند حتی اگر بصورن چین دار یا دراپه دوخته شوند به این دلیل برای پنهان کردن چاقی یا لاغری در افراد مناسب نیست هنگام دوخت آستر این پارچه ها ،باید آستر و رویه را باهم برید و دوخت ( آستر دوبل ) تا پارچه تمیز تر و راحت تر دوخته شود .

حریرنکته : برای کارهای سخت و فعالیت های ورزشی باید پارچه محکم و دارای ترکیب زمخت باشد . برای مدرسه یا کارهای خانه پارچه های نرم تر و مستحکم تر و برای مواقع مخصوص از قبیل ضیافت ها و جشن های عروسی پارچه هایی که دارای بهترین ترکیب است انتخاب کنید . اگر دامن گلداری دارید بلوز آن را از رنگ یکی از گلهای برجسته تر انتخاب کنید ، یا اگر پارچه چهارخانه یا راه راه دارید بلوز آن به رنگ زمینه پارچه یا خال آن باشد . برعکس این موارد هم ممکن است . اگر قرار است یک طرف لباس مدل خاصی داشته باشد بهتر است این مدل سمت چپ قرار گیرد . همیشه به خاطر داشته باشید که : ساده پوشیدن خود بهترین انتخاب و شایسته ترین مدل لباس می باشد .

تعداد دانشجو : 0
آخرین بروزرسانی: 28 جولای 2021تعداد بازدید: 1643
قیمت دوره

رایگان

قیمت دوره

رایگان