0

آشنایی با اتو کاری

مدرس
nedaimani
تصویر شاخص
قوانین استفاده

یکی از مهمترین کارها درخیاطی اتو کاری است . یک اتو کاری خوب به لباس جلوه می بخشد و باعث بر طرف شدن بسیاری از عیوب نیز می گردد پس خیلی مهم است که اتو و لوازم آن همیشه نزدیک به چرخ خیاطی شما باشد تا بعد از دوخت هر درز بلا فاصله آ ن را اتو بزنید . در ضمن به جنس پارچه نیز توجه داشته باشید زیرا پارچه هایی که اصطلاحا ً نایلونی و یا ابریشمی هستند با دمای بسیار پایین باید اتو شوند و پارچه های نخی دمای بالایی را نیاز دارند . بر وی همه نوع اتو درجاتی نصب شده که شمارا راهنمایی می کند . علامت min به معنای کمترین حد دما و علامت Max به معنی بالاترین دما است و معمولاً حد وسط را middle می نویسند و برای پارچه های پشمی مناسب است . بعضی اتو ها هم شماره دارند که کمترین عدد نشان دهنده کمترین دما و بیشترین عدد بالاترین دما را نشان می دهد . اگر نتوانستید جنس پارچه را تشخیص دهید ابتدا اتو را روی دمای متوسط بگذارید و روی تکه پارچه ای از همان جنس ولی بی مصرف امتحان کنید اگر پارچه خیلی داغ شد بدانیدآن دما زیاد است و بایددما راکم کنید و اگر چروک ها باز نشده بود دمای انتخابی کم است و باید کم کم زیاد کرد تا پارچه نسوزد . اگر از دمای کم بخواهید به دمای مورد نظر برسید وقت زیادی را باید صرف کنید . ما در این قسمت سعی داریم شمارا با لوازم مربوط به این بخش آشنا کنیم و طرز کار آنها را درحد بضاعت خود به شما یاد آور شویم .

اتو : وسیله است که ایجاد گرما می کند و بخاطر سطح صافی که دارد وقتی روی پارچه کشیده می شود چروک های آن قسمت صاف می گردد . در قدیم اتو ها زغالی بودند و آنها که اتو نداشتند و یا فرصت اتو کاری نداشتند و می بایست لباس هایشان حتماً صاف می بود تابتوانند سر کار حاضر شوند از شب قبل لباس خود را کمی نمور کرده و زیر تشک با دقت می خواباندند با این کار صبح که لباس را بر می داشتند لباس آنها بدون چروک وصاف بود . اما امروزه مخترعین و کارشناسان کار را بسیار آسان نموده اند و اتو های بخار را در دسترس ما قرار داده اند . فارغ از اینکه اتوی شما چه مارکی داشته باشد مهم این است که داغی آن قابل تنظیم باشد ، زودگرم شود ، بخار مناسب از خود خارج کند ، کف آن طوری باشد که روی لباس جا نیاندازد یا به عبارتی زود پارچه را نسوزاند ، اگر کف آن تفال یا سرامیک باشد بهتر است . واگر دگمه رسوب زدای اتوماتیک هم داشته باشد که ایده آل است . معمولا اتو های معمولی برای اتوی درزهای صاف بکار می روند .

اتو

اتو پرس: به این نوع اتوی اتوشویی هم می گویند و در دونوع با پایه و بدون پایه دربازار وجود دارد از این اتو وقتی استفاده کنید که بخواهید درز یا لباستان پرس شود . معمولا پلیسه های پارچه پشمی با اتو پرس خیلی خوب اتو می شوند همچنین لباس های عروس و شب را اتو پرس میکنند تا جلوه اصلی خود را پیدا کنند .بعضی از انواع آنها تا شو بوده و تلاش شده تا فضای زیادی را اشغال نکنند و بعضی دیگر که در دوزندگی بزرگ استفاده می شود دارای درجه تنظیم بخار اتو ماتیک هستند و چندین لا ی پارچه و لباس را می تواننداتوکنند و سرعت کار بسیار بالامیرود . فقط مسئله این است که این نوع اتو ها کلا ً گران بوده و همه توان خرید آن را ندارند.

u0627u062Au0648 u067Eu0631u0633 1 اتو پرسی

اتو پرس با بخار اتو ماتیک

پارچه اتو : معمولا برای اتو کاری باید پارچه ای پهن نمود تا از صدمه رسیدن به میز یا وسیله زیر دست جلوگیری کرد . اگر میز اتو دارید می توانید از انواع رومیز اتویی آماده استفاده کنید و یا خود برای آن رومیزی درست کنید . همچنین برای جلوگیری از کثیف شدن ژانت و بالشتک هاهم روکش لازم است . آنچه باید به آن توجه داشت استفاده از پارچه ایست که نسبت به گرما مقاوم بوده و نسوزد مانند کتان های کلفت . همچنین می توانید از الیاف پنبه ای برای ضخیم تر نمودن پارچه و روکش میز اتو استفاده کنید . یادتان باشد روکش را به زیر میز اتو با بند هایی محکم کنید تا هنگام اتو کاری پارچه اتو جمع نشود و گرنه چروک پارچه زیری به لباس در حال اتو شدن منتقل می گردد .

پارچه اتو پارچه اتو

روکش میز اتو

دستکش اتو کاری : از دستکش اتو کاری وقتی استفاده میکنیم که میخواهیم قسمتی از لباس آویزان مثل یقه را اتو کنیم و نیاز است دست خود را به زیر آن قسمت نگه داریم . اگر از دستکش استفاده نکنیم گرمای اتو دست را اذیت کرده و اتو کاری درست انجام نمی شود .

دستکش اتودستکش اتو 2

تخته سوزنی ( ولولورت ) : تخته است دارای سوزن های زیاد که برای اتوی پارچه هایی با پرز های بلند مثل مخمل مناسب است مخمل را از روی پرز دارش به روی سوزن ها گذاشته و به آرامی و با بخار زیاد پارچه را از پشت اتو می کنند باید دقت کرد دمای اتو زیاد نباشد چون مخمل می سوزد . به نظر من کلمه ولولورت اشتباه است و باید «وِلوِت بورد » باشد که در افواه به ولولورت تبدیل شده است .

تحته سوزنی تحته سوزنی

عکس کاور : Miranda Fuchs

دیدگاهتان را با ما درمیان بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
امتیاز کلی : 0.0
پیشنهاد شده توسط : 0 کاربر
بر اساس 0 فروش
0
0
0
0
0

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “آشنایی با اتو کاری”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعداد دانشجو :
آخرین بروزرسانی: 1 نوامبر 2020تعداد بازدید: 468
قیمت دوره

رایگان

قیمت دوره

رایگان