هنرکده وَدیهـ ...
Vadiye Artcenter

آشنایی با اتو کاری

مدرس
nedaimani
تصویر شاخص
قوانین استفاده

یکی از مهمترین کارها درخیاطی اتو کاری است . یک اتو کاری خوب به لباس جلوه می بخشد و باعث بر طرف شدن بسیاری از عیوب نیز می گردد پس خیلی مهم است که اتو و لوازم آن همیشه نزدیک به چرخ خیاطی شما باشد تا بعد از دوخت هر درز بلا فاصله آ ن را اتو بزنید . در ضمن به جنس پارچه نیز توجه داشته باشید زیرا پارچه هایی که اصطلاحا ً نایلونی و یا ابریشمی هستند با دمای بسیار پایین باید اتو شوند و پارچه های نخی دمای بالایی را نیاز دارند . بر وی همه نوع اتو درجاتی نصب شده که شمارا راهنمایی می کند . علامت min به معنای کمترین حد دما و علامت Max به معنی بالاترین دما است و معمولاً حد وسط را middle می نویسند و برای پارچه های پشمی مناسب است . بعضی اتو ها هم شماره دارند که کمترین عدد نشان دهنده کمترین دما و بیشترین عدد بالاترین دما را نشان می دهد . اگر نتوانستید جنس پارچه را تشخیص دهید ابتدا اتو را روی دمای متوسط بگذارید و روی تکه پارچه ای از همان جنس ولی بی مصرف امتحان کنید اگر پارچه خیلی داغ شد بدانیدآن دما زیاد است و بایددما راکم کنید و اگر چروک ها باز نشده بود دمای انتخابی کم است و باید کم کم زیاد کرد تا پارچه نسوزد . اگر از دمای کم بخواهید به دمای مورد نظر برسید وقت زیادی را باید صرف کنید . ما در این قسمت سعی داریم شمارا با لوازم مربوط به این بخش آشنا کنیم و طرز کار آنها را درحد بضاعت خود به شما یاد آور شویم .

اتو : وسیله است که ایجاد گرما می کند و بخاطر سطح صافی که دارد وقتی روی پارچه کشیده می شود چروک های آن قسمت صاف می گردد . در قدیم اتو ها زغالی بودند و آنها که اتو نداشتند و یا فرصت اتو کاری نداشتند و می بایست لباس هایشان حتماً صاف می بود تابتوانند سر کار حاضر شوند از شب قبل لباس خود را کمی نمور کرده و زیر تشک با دقت می خواباندند با این کار صبح که لباس را بر می داشتند لباس آنها بدون چروک وصاف بود . اما امروزه مخترعین و کارشناسان کار را بسیار آسان نموده اند و اتو های بخار را در دسترس ما قرار داده اند . فارغ از اینکه اتوی شما چه مارکی داشته باشد مهم این است که داغی آن قابل تنظیم باشد ، زودگرم شود ، بخار مناسب از خود خارج کند ، کف آن طوری باشد که روی لباس جا نیاندازد یا به عبارتی زود پارچه را نسوزاند ، اگر کف آن تفال یا سرامیک باشد بهتر است . واگر دگمه رسوب زدای اتوماتیک هم داشته باشد که ایده آل است . معمولا اتو های معمولی برای اتوی درزهای صاف بکار می روند .

اتو

اتو پرس: به این نوع اتوی اتوشویی هم می گویند و در دونوع با پایه و بدون پایه دربازار وجود دارد از این اتو وقتی استفاده کنید که بخواهید درز یا لباستان پرس شود . معمولا پلیسه های پارچه پشمی با اتو پرس خیلی خوب اتو می شوند همچنین لباس های عروس و شب را اتو پرس میکنند تا جلوه اصلی خود را پیدا کنند .بعضی از انواع آنها تا شو بوده و تلاش شده تا فضای زیادی را اشغال نکنند و بعضی دیگر که در دوزندگی بزرگ استفاده می شود دارای درجه تنظیم بخار اتو ماتیک هستند و چندین لا ی پارچه و لباس را می تواننداتوکنند و سرعت کار بسیار بالامیرود . فقط مسئله این است که این نوع اتو ها کلا ً گران بوده و همه توان خرید آن را ندارند.

u0627u062Au0648 u067Eu0631u0633 1 اتو پرسی

اتو پرس با بخار اتو ماتیک

پارچه اتو : معمولا برای اتو کاری باید پارچه ای پهن نمود تا از صدمه رسیدن به میز یا وسیله زیر دست جلوگیری کرد . اگر میز اتو دارید می توانید از انواع رومیز اتویی آماده استفاده کنید و یا خود برای آن رومیزی درست کنید . همچنین برای جلوگیری از کثیف شدن ژانت و بالشتک هاهم روکش لازم است . آنچه باید به آن توجه داشت استفاده از پارچه ایست که نسبت به گرما مقاوم بوده و نسوزد مانند کتان های کلفت . همچنین می توانید از الیاف پنبه ای برای ضخیم تر نمودن پارچه و روکش میز اتو استفاده کنید . یادتان باشد روکش را به زیر میز اتو با بند هایی محکم کنید تا هنگام اتو کاری پارچه اتو جمع نشود و گرنه چروک پارچه زیری به لباس در حال اتو شدن منتقل می گردد .

پارچه اتو پارچه اتو

روکش میز اتو

دستکش اتو کاری : از دستکش اتو کاری وقتی استفاده میکنیم که میخواهیم قسمتی از لباس آویزان مثل یقه را اتو کنیم و نیاز است دست خود را به زیر آن قسمت نگه داریم . اگر از دستکش استفاده نکنیم گرمای اتو دست را اذیت کرده و اتو کاری درست انجام نمی شود .

دستکش اتودستکش اتو 2

تخته سوزنی ( ولولورت ) : تخته است دارای سوزن های زیاد که برای اتوی پارچه هایی با پرز های بلند مثل مخمل مناسب است مخمل را از روی پرز دارش به روی سوزن ها گذاشته و به آرامی و با بخار زیاد پارچه را از پشت اتو می کنند باید دقت کرد دمای اتو زیاد نباشد چون مخمل می سوزد . به نظر من کلمه ولولورت اشتباه است و باید «وِلوِت بورد » باشد که در افواه به ولولورت تبدیل شده است .

تحته سوزنی تحته سوزنی

عکس کاور : Miranda Fuchs

این محصول هیچ محتوایی جهت دریافت ندارد

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آشنایی با اتو کاری”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعداد دانشجو :
آخرین بروزرسانی: 10 آبان 1399تعداد بازدید: 319
قیمت دوره

رایگان

قیمت دوره

رایگان