0

آشنایی با ابزار علامت‎گذاری خیاطی

مدرس
nedaimani
تصویر شاخص
قوانین استفاده

علامت گذاری لبه پای دامن ( skirt marker ) : این وسیله که با آن لبه پای دامن و لباس های مختلف را می توان اندازه زد و تنظیم نمود ، برای دامن های کلوش و اریب که صاف نمودن پای آنها با دست دشوار است بسیار مناسب می باشد . ظاهرا ًاین وسیله در بازار ایران در دسترس تیست . و نمونه های خارجی آن گران است و با سفارش از خارج می آید . شاید سازندگان ما با دیدن این وسیله که مکانیزم ساده ای دارد بتوانند آن را ساخته و به جامعه خیاطان عرضه کنند . شکل وطرز کار آن در زیر نمایش داده شده است .

نحوه استفاده از skirt marker :

ابتدا اهرمی را که مخزن پودر به آن وصل میشود را تا لب مورد نظر لباس بالا می آوریم ، سپس توپک پلاستیکی به آن را فشار داده و پدر از لبه نازک مخزن خارج میشود و علامتی را روی دامن می گذارد . روی بعضی از آنها اسفنج یا ابری نصب شده که در صورت لزوم بتوان سنجاف ها را روی آن فرو بورد .

123

کاربن خیاطی : کاغذ های کپی که در خیاطی کاربرد دارند را کاربن خیاطی می گویند و خصوصیت انواع مرغوب آن این است که با شستن معمولا اثرآن از روی پارچه پاک می شود د رحالیکه کاربن کاغذ این جور نیست . انواع ترکی و چینی آن در بازار یافت می شود که نوع ترکی کاغذ مرغوب تر و ضخیم تری دارد . این کاربن ها در رنگ های مختلف به بازار عرضه شده که می توان از رنگ های روشن آن برای پارچه های تیره و از رتک های تیره برای پارچه های روشن استفاده نمود . اگر پارچه شما نازک است بهتر است رنگی بسیار نزدیک به پارچه خود انتخاب نمایید تا اثر آن زیاد مشخص نباشد . توسط رولت خیاطی و کاربن که زیر الگو قرار می گیرد میتوان اثر مدل و الگو را روی پارچه پیاده نمود .

191 190

چرخ علامت گذاری ( رولت خیاطی ): این وسیله براحتی روی کاغذ می غلطد و اثر دندانه های آن از طریق کاربن که در زیر الگو است به پارچه منتقل می شود . محل های ساسون ها و جیب ها از این طریق به روی پارچه منتقل می شوند . این دو وسیله ( کاربن و رولت) عملا ًجای کوک شل را درخیاطی گرفته اند.

151

صابون خیاطی : این وسیله برای علامت گذاری کناره های الگو ی قرار گرفته روی پارچه استفاده می شوند دورتا دورالگو با آن کشیده می شود . بعضی از این صابون ها حالت مومی و روغنی دارند که برای پارچه های ضخیم بکار می روند زیرا این نوع صابون ها با اتو کردن اثر ان به روی پارچه هم می افتد . نوع دیگری از آنها گچی هستند که براحتی با یک پارچه ضخیم اثر آنها از روی پارچه از بین می رود . و انواعی هم در محفظه پلاستیکی قرار گرفته سوراخ کوچکی دارند و اصطلاحاً به آنها مِل گفته میشود گچ را مستقیما روی پارچه میریزند برای پالتو ها از مِل استفاده می شود برای علامت گذاری زاپاس درز ها نیز از آن استفاده می گردد .

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA صابون خیاطی روغنی

گچ خیاطی

بهر حال به نظر من اگر صابون های دستشویی خودتان را بعد از کوچک شدن برای این کار استفاده کنید بسیار مؤثر است . و اثر خوب و بدون عارضه ای روی پارچه می گذارد.البته امروزه مداد های صابونی و مداد های گچی هم وارد بازار شده اند . که برای علامت های کوچک و ظریف بکار می روند .

مداد خیاطی : این نوع مداددر رنگهای متنوع وجود دارد و در طرف دیگر آن برس پاک کننده خط های کشیده شده قرار گرفته و این وسیله نیز برای علامت گذاری خط های ظریف بکار می رود .

argo-zubehor-9 مداد خیاطی

علامت گذار نوار اریب ( تا ساز نوار اریب ) : با این وسیله می توان نوار اریب های بریده شده را از طول تانمود . نوار در داخل شیار های این وسیله قرار می گیرد و هم زمان با کشیدن وسیله و نوار که به سمت خودتان است اتو را د رقسمت دیگر نوار قرار داده و آن رااتو می کنید د رنهایت نواری دارید که از طول و به یک اندازه تا شده است . این ابزار در اندازه های 1/5 سانت ، 2 سانت و 2/5 سانت نوار ها را تا میزند . بسته به اندازه نواری که دارید می توانید وسیله خود را انتخاب کنید

182 181

تخته مودی ( علامت گذار لبه دوخت ) : در این بحث وسیله ای را به شما معرفی می کنم که با آن براحتی می توانید لبه های عریض و طویل را بدوزید ، بی آنکه نگران کج و نافرم شدن آن باشید .تخته مودی صفحه ای است که در آن سوراخ هایی با فواصل معین کذاشته شده و برای تو گذاشتن لبه پارچه کافی است ابتدا سوارخ هایی را که در فاصله نزدیک هستند انتخاب کرده و پارچه را روی آن بخوابانید و اتو بزنید سپس عرضی را که می خواهید پارچه شما با آن مقدار تو گذاشته شود انتخاب نموده و دوباره پارچه را روی آن بخوابانید واتو بزنید حال این لبه آماده است تا براحتی زیر پایه چرخ قرار گیرد و دوخت شود. نگران کج شدن لبه کار نباشید . این صفحه برای لبه های منحنی ، طرح های روی کار ( موتیفها)و جیب ها و… هم طراحی شده است . طرز کار و شکل آن را در زیر مشاهده می کنید . البته من از وجود چنین چیزی در ایران مطلع نیستم .اگر کسی این وسیله را در ایران می شناسد لطفاً ما را نیز مطلع کند .

تخته علامت لبه. 3jpgتخته علامت لبه

دیدگاهتان را با ما درمیان بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
امتیاز کلی : 0.0
پیشنهاد شده توسط : 0 کاربر
بر اساس 0 فروش
0
0
0
0
0
 1. Fatemeh

  در تاریخ

  پاسخ

  سلام‌
  پا صاف کن skirt marker بالا معرفی کردین اتو تهران از کجا میشه تهیه کرد ؟ممنون میشم زود جواب بدین چون لازمش دارم

  • ندا ایمانی

   در تاریخ

   پاسخ

   سلام دوست عزیز راستش من شخصا اینو تو ایران ندیدم جایی بفروشند اما امید وارم روزی خودمم هم بتونم تو ایران اونو پیدا کنم ????

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعداد دانشجو :
آخرین بروزرسانی: 1 نوامبر 2020تعداد بازدید: 967
قیمت دوره

رایگان

قیمت دوره

رایگان